Football

England - Premier League
12:30 FT West Ham United  1 - 0  Arsenal  
15:00 FT Brighton & Hove Albion 0 - 1  Liverpool  
15:00 FT Burnley  2 - 1  Fulham  
15:00 FT Cardiff City  0 - 0  Huddersfield Town  
15:00 FT Crystal Palace  1 - 2  Watford  
15:00 FT Leicester City  1 - 2  Southampton  
17:30 FT Chelsea  2 - 1  Newcastle United  
Spain - LaLiga Santander
12:00 FT Leganes 1 - 0 SD Huesca  
15:15 FT Valencia 1 - 1 Real Valladolid  
17:30 FT Girona 1 - 1 Deportivo Alaves  
19:45 FT Villarreal 1 - 2 Getafe  
France - Ligue 1
16:00 FT Amiens 0 - 3 Paris Saint-Germain  
19:00 FT Guingamp 0 - 1 Saint-Etienne  
19:00 FT Nice 1 - 0 Bordeaux  
Postp. Nimes Angers  
Africa - Champions League:: group B
13:00 FT FC Platinum 0 - 0 Orlando Pirates  
Africa - Champions League:: group C
13:00 FT TP Mazembe 2 - 0 Ismaily SC  
Africa - Champions League:: group D
13:00 FT Simba SC 3 - 0 JS Saoura  
19:00 FT Al Ahly 2 - 0 AS Vita Club  
Algeria - Ligue 1
14:00 FT CR Belouizdad 0 - 0 Paradou AC  
Asian Cup - Group D
11:00 FT Vietnam 0 - 2 Iran  
13:30 FT Yemen 0 - 3 Iraq  
Asian Cup - Group E
16:00 FT Lebanon 0 - 2 Saudi Arabia  
Australia - Hyundai A-League
06:35 FT Wellington Phoenix FC 3 - 2 Central Coast Mariners FC  
08:50 FT Melbourne Victory 2 - 1 Newcastle United Jets  
Australia - W-League
06:45 Newcastle Jets Perth Glory FC  
Belgium - First Division B:: 2nd stage
19:00 FT Roeselare 1 - 2 KFCO Beerschot-Wilrijk  
Cyprus - 1st League
15:00 FT Pafos FC 1 - 3 Nea Salamis  
16:00 FT Enosis Paralimni 0 - 1 Doxa Katokopia  
17:00 FT APOEL Nicosia 4 - 0 Anorthosis  
El Salvador - Primera Division:: clausura
21:00 Cd Audaz AD Isidro Metapan  
21:00 CD Municipal Limeno AD Chalatenango  
21:00 Santa Tecla FC CD Pasaquina  
21:15 CD Aguila Jocoro Fc  
England - Championship
15:00 FT Birmingham City  1 - 2  Middlesbrough  
15:00 FT Brentford  3 - 1  Stoke City  
15:00 FT Bristol City  2 - 1  Bolton Wanderers  
15:00 FT Hull City  3 - 0  Sheffield Wednesday  
15:00 FT Ipswich Town  1 - 0  Rotherham United  
15:00 FT Preston North End  1 - 1  Swansea City  
15:00 FT Reading  2 - 0  Nottingham Forest  
15:00 FT Sheffield United  1 - 0  Queens Park Rangers  
15:00 FT West Bromwich Albion  1 - 1  Norwich City  
15:00 FT Wigan Athletic  3 - 0  Aston Villa  
17:30 FT Millwall  0 - 2  Blackburn Rovers  
England - League 1
15:00 FT Accrington Stanley  0 - 0  Bristol Rovers  
15:00 FT Barnsley  3 - 0  Bradford City  
15:00 FT Burton Albion  2 - 3  Gillingham  
15:00 FT Coventry City  1 - 1  AFC Wimbledon  
15:00 FT Fleetwood Town  2 - 2  Oxford United  
15:00 FT Peterborough United  2 - 1  Rochdale  
15:00 FT Portsmouth  0 - 1  Blackpool  
15:00 FT Shrewsbury Town  0 - 3  Charlton Athletic  
15:00 FT Southend United  2 - 3  Plymouth Argyle  
15:00 FT Sunderland  1 - 1  Luton Town  
15:00 FT Walsall  1 - 2  Scunthorpe United  
15:00 FT Wycombe Wanderers  3 - 2  Doncaster Rovers  
England - League 2
15:00 FT Bury  4 - 3  Milton Keynes Dons  
15:00 FT Cheltenham Town  1 - 3  Tranmere Rovers  
15:00 FT Crewe Alexandra  3 - 2  Newport County  
15:00 FT Exeter City  0 - 0  Morecambe  
15:00 FT Grimsby Town  0 - 2  Macclesfield Town  
15:00 FT Mansfield Town  0 - 1  Yeovil Town  
15:00 FT Northampton Town  3 - 0  Carlisle United  
15:00 FT Notts County  0 - 1  Cambridge United  
15:00 FT Oldham Athletic  0 - 0  Forest Green Rovers  
15:00 FT Port Vale  0 - 3  Colchester United  
15:00 FT Stevenage  2 - 1  Crawley Town  
15:00 FT Swindon Town  2 - 2  Lincoln City  
England - National League North
15:00 FT Alfreton Town 0 - 0 Darlington  
15:00 FT Bradford PA 2 - 3 FC United of Manchester  
15:00 FT Chester FC  1 - 1  Guiseley  
15:00 FT Chorley 4 - 1 Altrincham  
15:00 FT Kidderminster Harriers 1 - 2 Boston United  
15:00 FT Nuneaton Borough FC 2 - 4 Curzon  
15:00 FT Southport 5 - 1 Leamington  
Postp. Ashton United Telford  
Postp. Chorley Brackley Town  
Postp. Spennymoor Town FC Southport  
England - National League South
15:00 FT Bath City 1 - 0 East Thurrock United  
15:00 FT Billericay 1 - 2 Chippenham Town  
15:00 FT Concord Rangers 2 - 2 Wealdstone  
15:00 FT Dartford 3 - 2 St.Albans  
15:00 FT Eastbourne Borough 1 - 1 Weston Super Mare  
15:00 FT Gloucester City 0 - 0 Hungerford Town  
15:00 FT Hampton & Richmond 2 - 0 Dulwich Hamlet  
15:00 FT Slough Town 1 - 0 Chelmsford  
Postp. Hemel Hempstead  Torquay United  
Postp. Oxford City Welling United  
Postp. Truro City  Woking  
France - Ligue 2
14:00 FT Brest 1 - 1 Troyes  
14:00 FT Grenoble 0 - 0 Le Havre  
France - National
13:30 FT Laval 1 - 1 Boulogne  
Greece - Football League
13:00 FT Irodotos 0 - 2 AOK Kerkyra  
Greece - Super League
15:15 FT AE Larissa 3 - 0 Apollon Smyrnis  
17:00 FT Atromitos 2 - 2 Panetolikos  
17:30 FT OFI Crete 1 - 1 Panionios  
Guatemala - Liga Nacional:: clausura
02:00 FT CD Petapa 1 - 2 Coban Imperial  
19:00 FT Deportivo Iztapa 1 - 1 CSD Comunicaciones  
21:00 FT CSD Municipal 1 - 1 Deportivo Siquinala  
21:00 FT CD Marathon 3 - 1 Lobos UPNFM  
India - I-League
08:30 FT Mohun Bagan 1 - 0 North Eastern Re Organising Cultural Associat  
International - Club Friendlies
10:00 Denizlispor Rizespor  
10:30 Erzurum BB 1461 Trabzon  
11:00 FT AaB 1 - 2 Hobro  
11:00 FT Karlsruher SC  2 - 4 Feyenoord  
11:00 Wil Grasshoppers  
13:00 FT Mainz 05  2 - 2  Freiburg  
13:00 FT VfL Osnabrück 2 - 1 Young Boys  
13:00 FT Wolfsburg  3 - 0 Rijeka  
13:30 FT VVV-Venlo 2 - 0 Viktoria Koeln 1904  
14:00 FT Empoli  1 - 0  Perugia  
14:00 FT RasenBallsport Leipzig  1 - 1 Galatasaray  
14:00 FT Raufoss 1 - 3 Mjoendalen  
14:00 Sudtirol  FC Wacker Innsbruck  
15:00 SKN St. Poelten Amstetten  
18:00 FT Sao Paulo 2 - 4 Ajax  
21:00 FT Flamengo 1 - 0  Eintracht Frankfurt  
Canc. Besiktas SpVgg Greuther Fürth  
Israel - Ligat HaAl
14:00 FT Maccabi Netanya FC 1 - 0 FC Ashdod  
16:00 FT Hapoel Raanana FC 0 - 0 Bnei Yehuda Tel Aviv FC  
16:15 FT Hapoel Haifa FC 4 - 2 Maccabi Petach Tikva  
18:15 FT Hapoel Hadera 2 - 1 Bnei Sakhnin  
18:30 FT Hapoel Beer Sheva FC 0 - 2 Maccabi Haifa FC  
Italy - Coppa Italia
14:00 FT Lazio  4 - 1  Novara  
17:00 FT Sampdoria  0 - 0 Milan  
19:45 FT Bologna  0 - 2  Juventus  
Kenya - Premier League
11:00 MT Kenya United Bandari  
12:00 Tusker FC Mathare United  
13:15 AFC Leopards KCB  
13:15 Kakamega Homeboyz Zoo FC  
Mexico - Liga MX:: clausura
01:00 FT Tiburones Rojos de Veracruz 0 - 1 CF Lobos Buap  
03:00 FT Atlas FC 1 - 2 CF America  
23:00 FT CF Monterrey 2 - 2 Club Leon  
Morocco - Botola Pro
14:00 FT Ca Youssoufia Berrechid 1 - 2 Chabab Rif Al Hoceima  
16:00 FT OCK Khouribga 2 - 2 Rapide Club Oued Zem  
New Zealand - Premiership
03:45 Wellington Phoenix Academy FC Eastern Suburbs AFC  
15:00 FT Ballymena United 2 - 2 Dungannon Swifts  
15:00 FT Cliftonville 4 - 1 Ards  
15:00 FT Coleraine 1 - 1 Glenavon  
15:00 FT Institute 0 - 2 Glentoran  
15:00 FT Linfield 4 - 0 Warrenpoint Town  
Portugal - Primeira Liga
15:30 FT Sporting CP 0 - 0 FC Porto  
20:30 FT Boavista 0 - 1 Maritimo  
Portugal - Segunda Liga
15:00 FT Leixoes 2 - 1 Penafiel  
Scotland - Championship
15:00 FT Alloa Athletic 2 - 1 Greenock Morton  
15:00 FT Dundee United 1 - 0 Dunfermline Athletic  
15:00 FT Inverness CT 1 - 0 Ayr United  
15:00 FT Partick Thistle 1 - 1 Falkirk  
15:00 FT Queen of South 4 - 0 Ross County  
Scotland - League 1
15:00 FT Airdrieonians 1 - 1 Raith Rovers  
15:00 FT Brechin City 1 - 0 Dumbarton  
15:00 FT Forfar Athletic 2 - 1 Stranraer  
15:00 FT Montrose 0 - 2 East Fife  
15:00 FT Stenhousemuir 1 - 4 Arbroath  
Scotland - League 2
15:00 FT Albion Rovers 0 - 2 Peterhead  
15:00 FT Berwick Rangers 0 - 3 Clyde  
15:00 FT Elgin City 1 - 4 Cowdenbeath  
15:00 FT Queen's Park 0 - 4 Edinburgh City  
15:00 FT Stirling Albion 2 - 1 Annan Athletic  
South Africa - Premier League
13:30 FT Black Leopards 2 - 0 SuperSport United  
18:15 FT Amazulu Durban 0 - 0 Highlands Park FC  
18:15 FT Cape Town City FC 2 - 2 Baroka FC  
Spain - LaLiga 1|2|3
15:00 FT Albacete 1 - 1 Sporting Gijon  
17:00 FT Las Palmas 4 - 1 Osasuna  
17:00 FT Reus 1 - 1 Numancia  
19:30 FT Mallorca 1 - 0 Deportivo La Coruna  
19:30 FT Real Oviedo 1 - 0 Tenerife  
Spain - Segunda B:: group I
15:30 RC Deportivo Fabril Sadcf Internacional De Madrid Dsl  
Spain - Segunda B:: group II
15:00 Real Sociedad B Racing De Santader  
15:30 SD Amorebieta Cd Calahorra  
16:00 SD Leioa Sporting Gijon B  
17:30 SD Gernika Club UP Langreo  
18:00 UD Logrones SCD Durango  
Spain - Segunda B:: group III
16:00 CF Villarreal B Club Lleida Esportiu  
Wales - Premier League
19:30 FT Bala Town FC 1 - 3 Caernarfon Town FC  
19:30 FT Barry Town United FC 2 - 1 Aberystwyth  
19:30 FT Carmarthen 3 - 2 Connah's Quay  
19:30 FT Llandudno FC 0 - 3 Cardiff Met University  
19:30 FT Newtown 1 - 1 Cefn Druids AFC  
19:30 FT TNS 5 - 0 Llanelli Town AFC